Vážení zákazníci, naše prodejna v Kobylisích je pro Vás otevřena PO-PÁ - 8,00-18,00. Výdej e-shopu na prodejně v Hostivaři PO-PÁ 9,00-18,00, SO 10-14 (platba pouze hotovosti). Těšíme se na Vaší návštěvu, SKANTEX

Jak vybrat kvalitní ručníky a osušky?

Kvalitní ručníky a osušky - druhy podle materiálu a gramáže. Péče o výrobky.

Před prvním použitím kvalitních ručníků doporučujeme dvakrát vyprat. Ručníky tak vydrží dlouho hebké neuvolní se z nich vlákna.

Důležité při výběru je nejen barva, velikost ale i gramáž. Nejlépe od 350g/m2. Nejčastěji prodávané ručníky jsou bavlněné. Pokud máme koupelnu bez přirozeného větrání, tak raději používáme textil s příměsí bambusového vlákna a bavlny. Bambus totiž brání udržování plísní a bakterií.

 

Klasické materiály:

FROTÉ, smyčková tkanina, je nejpoužívanější pro ručníky, osušky i koupelnové župany. Z jedné nebo obou stran výrobku jsou smyčky. Froté ručníky se vyrábí téměř výhradně z bavlněných přízí a výborně saje.

BAMBUS, bambusové tkaniny jsou ze směsí 30-70 % s vlnou, bavlnou, modalem (druh viskózy). V porovnání s bavlnou nasají až čtyřikrát více vlhkosti, odolávají bakteriím, plísním a neutralizují zápach.

 

Kvalitní ručníky a osušky stále hebké a voňavé? Níže pár rad a doporučení jak s výrobky nejlépe zacházet.

Před prvním použitím zakoupené ručníky nejprve dvakrát vypereme, a to odděleně podle barev na 40°C. Dodržujeme přitom pokyny výrobce.

Pračku neplníme zcela, pokud tlačí na buben, ničí se vlákna a tvoří se žmolky. Totéž se stane, když je buben poloprázdný. Žmolků se dá zbavit až po několika vyprání. V pračce nesmí být prádlo ze zipem, který by mohl vytrhnout smyčky z látky.

U prášku na praní a u gelu dodržujeme dávkování. Na bílé ručníky používáme prášek. Obsahuje optické zesvětlovače a je účinnější než gel na bílé prádlo.

Prací gel se snáze rozpouští a hodí se na barevné látky. Označení color bez optických zesvětlovačů ochrání barvy.

Opatrně s dávkováním aviváže - může slepit vlákna a snížit savost! Obecně je lepší vyhnou se aviváže úplně. Bohužel aviváž může být obsažena i v pracím gelu.

Po prvním vyprání se smyčky lehce srazí a utáhnou, některé se mohou i uvolnit. V žádném případě je nevytrháváme, jen je pouze zastřihneme ve výšce vlasu na tkanině.

Pokud se stane, že ručník nepříjemně páchne i po vyprání, vypereme ho v horké vodě spolu s 1-2 dl octa a sušíme na čerstvém vzduchu.

 

Sušení ručníků

Ideální je sušení ve slunečném povětří, nikoliv však na přímém slunci. Snižuje savost vlákna a barvy můžou vyblednout.

Velice praktické je sušení v sušičce. Vlákna se odstředivou silou nadzvednou a materiál se opticky projasní, bude nadýchanější a příjemnější na omak. Sušení na radiátoru neprospívá vláknům. Slehnou, mohou se polámat a zmizí měkkost a hebkost.

Ručníky nežehlíme. Smyčky a vlákna se pod tíhou žehličky a vlivem vysoké teploty lámou a ztrácejí tak kvalitu i savost.

Suché ručníky věšíme v koupelně třeba na háčky, mokré se však tímto způsobem ničí. Mění tvar a v dlouhodobě vlhkých záhybech se množí bakterie. Pověsíme je raději na šňůru. Suché ručníky skládáme do poliček v dobře větrané místnosti.

 

Ručníky podle váhy:

lehké 250-350 g/m2

střední 350-450 g/m2

težké 450-550 g/m2

velmi težké 550g/m2